تبلیغات
مزار سلطانی - شریعت طریقت حقیقت

مزار سلطانی

این سه کلمه یا اصطلاح در بسیاری از کتاب های عرفانی و نیز کتاب های صوفیان وجود دارند. صوفیان در مقام توجیه اعمالی از خود که با ظاهر شرع موافق نیست از این کلمات استفاده کرده و میگویند اعمال ما موافق طریقت یا حقیقت است. توضیح مراد و مقصود از هر کدام از این کلمات بحث گسترده ای را می طلبد که طالبان می توانند به کتاب *اسرار الشریعه* سید حیدر آملی رجوع کنند. آنچه فعلا به بحث از آن میپردازیم توافق یا تعارض این سه عنوان است.به نظر ما هیچ دینی خالی از رمز و تمثیل نبوده و همیشه معارف و احکامی را که بیان می کنند ظاهر و باطنی دارند و هرگز نباید به ظواهر اکتفا نموده بلکه باید همه مراتب ظاهر و باطن را تحصیل نمود.همچنان که سید حیدر و همه عرفای بزرگ در کتاب های اسرار عبادات بر این نکته تاکید دارند.
ولی در هیچ شرایطی نمی توان از ظاهر شریعت و ظواهر احکام صرف نظر نمود زیرا *الظاهر عنوان الباطن*.واگر ظاهر کسی مطابق با شرع نباشد امکان ندارد که باطن او مطابق با خواست و رضای الهی باشد.

                                                                   مزار سلطانی
گرچه خدای متعال شریعت های مختلفی برای مردم فرستاده است اما روح و باطن همه آنها یکی است و هرکدام آبشخوری برای رسیدن به آب زلال معرفت هستند. اما به هر حال بین ظاهر و باطن پیوند وارتباط مستحکمی وجود دارد و رها کردن یکی و تمسک به دیگری غلط و بر خلاف سیره معصومین (ع) است. بلکه دست برداشتن از شریعت در واقع دست برداشتن از حقیقت و طریقت نیز می باشد.
اشکال ما به صوفیه آن نیست که چرا از طریقت و حقیقت سخن میگویید بلکه اعتراض اصلی و جدی اینست که چرا شریعت را رها کرده و به دنبال حقیقت رفته اید؟! آیا مگر ممکن است کسی بدون رعایت دین خدا و احکام الهی به معنویت وقرب خدا برسد؟! وآیا مگر جز اینست که تنها راه رسیدن به کمال رعایت کامل و دقیق همه احکام شرعی می باشد؟!
برچسب ها: مزار سلطانی، مزارسلطانی، عرفان، صوفیه، صوفی، درویش، دراویش،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 20 بهمن 1392 توسط : vahid .....