تبلیغات
مزار سلطانی - عدم همبستگی بین صوفیه و شیعه

مزار سلطانی

بنیانگذاران تصوف ، عموما از اهل سنت  بوده اند و حداقل تا قرن هشتم در میان شیعیان از تصوف و صوفیگری خبری نبود و چون امامان شیعه مروج عرفان راستین اسلام و مخالف سر سخت صوفیان بودند، یك نفر هم  به عنوان نمونه از شیعیان به عنوان صوفی معرفی نبود.

با وجود این، بعضی از سران صوفیه به منظور این كه برای خود مشروعیت كسب كنند، سلسله های خود را به یكی از امامان شیعه و یا صاحب آنها منتهی می كنند در حالی كه هیچ گونه خبری راجع به اتصال صوفیه با ائمه، در دست نیست، بلكه بر عكس روایات زیادی نقل شده است كه امامان اهل بیت دشمن صوفیه بودند[۱].


                                                                    

بسیاری از مؤلفان صوفیه سعی دارند ثابت كنند كه میان تصوف و تشیع اتصال وجود دارد و درباره مشایخ معروف تصوف و اتصال با امامان شیعه، می نویسند:

«كسانی چون « حسن بصری » با حضرت علی (ع) و « ابراهیم بن ادهم » با امام زین العابدین (ع) ،« با یزید بسطامی » با امام صادق (ع) « شقیق بلخی » با امام موسی بن جعفر (ع) « معروف كرخی » ، سر سلسله بیشتر فرق صوفیه كه با امام علی بن موسی الرضا(ع) ارتباط و اتصال داشته و حتی از شاگردان آنها محسوب شده اند و بنا  بر اظهارات مؤلفان صوفیه این مشایخ طریقت ، تصوف را از امامان (ع) آموخته و حتی تصریح كرده اند كه خرقه از دست آنها گرفته اند»[۲].

ادعای مؤلفان صوفیه كاملا واهی و بی اساس و كذب محض است، و مخالف روایات فراوانی است كه از ائمه اطهار (ع) در مذمت و نكوهش صوفیه رسیده است و مرحوم شیخ حرّ عاملی صاحب كتاب «وسائل الشیعه» كتابی به نام « الاثنی عشریه» در ردّ صوفیه نوشته و در آن صدها روایت در مذمت و انكار صوفیه نقل كرده است و در آن نوشته :« تمام شیعیان ، فرقه های صوفیه را انكار نموده اند و از امامان خویش احادیث بسیاری در نكوهش آنان نقل كرده اند كه از جمله كتاب شیخ مفید در رد بر اصحاب حلّاج است[۳].

بنابراین جای انكار نیست كه تصوف بزرگترین بدعت دینی بود  كه ابتدا در میان اهل سنت پیدا شد و جوامع شیعه قرنها به خصوص در زمان ائمه اطهار (ع) از این بدعت مصون ماندند.

البته مذهب شاه نعمت الله ولی که خود را از اهل تسنن معرفی میکند و خیلی از فرقه های مهم صوفیه با افتخار تمام، سلسله خود را به او نسبت میدهند و حتی سلسله خود را به نام او نام گذاری می کنند موید این مطلب است .

و السلام علی من اتبع الهدی

 

پی نوشت :

[۱] - شیخ حر عاملی ، الانثی عشریه ، ص ۳۲- سفینه البحار: ج۲ ، ص ۵۶، ۵۷و ۵۸.

[۲] - طرائق  الحقائق ، ج۲، ص ۵۷- دائره المعارف شیعه ، ج۴، ص ۴۱۸.

[۳] - الاثنی عشریه، ص ۳۲.

برچسب ها: مزار سلطانی، مجذوبان نور، صوفیان، صوفیگری، صوفی گری، صوفی، مجذوبان،
مطالب مرتبط: مجذوبان نور،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : جمعه 2 اسفند 1392 توسط : vahid .....